MERHABA ZİYARETÇİ HOŞ GELDİNİZ

NEDEN ORGANİK OYUNCAK?

Neden Organik Oyuncak ? 

Son dönemde yapılan araştırmalara göre son 50 yılda çocuklarda kanser, astım, dikkat kaybı bozukluğu, alerjiler ve otoimmün ve diğer hastalıkların arttığı görülmüştür.

Bu hastalıkların artmasında değişen yaşam şartları, tarım ve günlük yaşantımızda kullandığımız ürünlerdeki kimyasal miktarı etkili olmaktadır.

Gün içinde maruz kaldığımız, kullandığımız ürünlerde bolca bulunan fakat adını varlığını bile bilmediğimiz bazı maddelerin yol açtığı hastalıklar belirlenmiştir.

Özellikle bebeklerin derilerinin ince olması dolayısıyla kimyasallara karşı daha geçirgendir. Ayrıca beden büyüklüğünü bir yetişkin ile

kıyasladığımızda vücutlarında biriken kimyasal miktarı daha fazladır.   

 

Organik oyuncak nedir? Organik oyuncağın faydaları nelerdir?

Oyun ve oyuncak, çocuğun hem zekasını geliştirir hem de  sosyalleşmesini sağlar.

Ebeveynlerin oyuncak seçiminde dikkat etmeleri gereken en önemli şey çocuğun yaşına uygun oyuncağı seçmektir.

Ayrıca çocuğun yaşına uygun oyunlar oynayıp oynamadığına da dikkat etmektir.

Bunun yanı sıra organik oyuncaklar kullanılarak sağlıklı gelişim süreci tamamlanabilir.

Fakat organik oyuncakların pahalı olması sebebiyle genellikle daha ucuz olan plastik ve kalitesiz oyuncaklar tercih ediliyor. 

Ancak bu tür oyuncaklarla oynayan çocuklarınızın sağlığını tehlikeye attığınızı da bilincinde olmanızı tavsiye ederiz.

Organik üretim oyuncaklar kategorisinde ahşap, bambu, kumaş, deri gibi materyallerle üretilmiş oyuncaklar çıkıyor karşımıza.

Organik üretim oyuncakların en önemli özellikleri kullanılan boyanın kurşun ya da diğer ağır metaller içermemesi,

ahşap yapıştırıcısının zehirli kimyasallar barındırmaması, kumaşların organik pamuktan üretilmiş olması.

Bu oyuncaklar sayesinde tahtanın sıcaklığını, kumaşın yumuşaklığını, derinin dokusunu, doğanın sunduğu kaynakların insan dokunuşuyla

nasıl başka formlara dönüştüğünü görmek mümkün.

Özellikle çocukların herşeyi ağızlarına götürdükleri 0-3 yaş döneminde doğal ahşap oyuncakların kullanılması çocuk sağlığı açısından daha uygundur. 

Yemekler ve kıyafet seçimlerinde nasıl organik olanlar sağlık açısından tercih ediliyorsa, oyuncaklarında organik olanını tercih etmek gerekiyor. 

Neden Organik Tekstil ?

Organik pamuk , yabani ot ilacı, böcek ilacı ya da zararlı bir kimyasal kullanılmadan doğal ve sürdürülebilir olarak üretilir.

Bu güvenilir tarım yöntemi, toprağın korunmasını, enerji tüketiminin azalmasını ve de  organik pamuğun yetiştiği bölgelerdeki halk sağlının korunmasını sağlar.

Çocuklarımız için güvenle kullanabiliriz.

 

İÇERİKORGANİK TEKSTİLGELENEKSEL TEKSTİL
 GDO'suz, organik tohumMantar ve böceklere karşı ilaçlanmış tohum. Ülkesine göre GDO'lu tohum kullanılabilir.
KULLANILAN TOHUM
 
   
 Verimli toprak için dönüşümlü ekim yapılır. Bu sayede organik topraktaki organik ve inorganik madde miktarı artar.Tek tip tarım yapılması ve suni gübre  kullanılması nedeniyle verimsizleşmiş toprak.
TOPRAK
 
   
 Organik madde bakımından zengin topraklarda yabani otlar daha az çıkar ve ot kontrolünü kolaylaştırır.Sinek ve böcek ilacı kullanılır. Tarımda kullanılan böcek ilaçlarının kansere yol açtığı bilinmektedir.
YABANİ OT KONTROLÜ
 
   
 Çift bükme yöntemi ya da kimyasal içermeyen mısır nişastası ile çözgü iplikleri sabitlenir.Çözgü ipleri toksit parafin kullanılarak sabitlenir.
ÜRÜN
 
   
 Doğal peroksit kullanılır.Klor ile ağartma çevreye toksik atıkların dağılmasına neden olur.
AĞARTMA
 
   
 Soda külü kullanılarak yumuşatma işlemi yapılır.Sıcak su, sentetik etkinleştiriciler, başka kimyasallara ( bazen formaldehit ) kullanılarak yumuşatma işlemi yapılır.
SON İŞLEM
 
   
 İp boyamada, düşük metal ve sülfür içermeyen boyalar kullanılır.Ağır metaller ve Sülfür içerene sıcaklıkta boyama işlemi yapılır.
BOYAMA
 
   
 Ağır metal içermeyen, doğal pigmentleri içeren baskı tekniği uygulanır.Ağır metal içeren baskı tekniğinin kullanılması kanalizasyona ve yeraltı sularına zarar verir.